.
Kutsumaton vieras – äidin ja tyttären tarina
Aika: 27.11.2025 klo: 13.00-14.30
Tule kuulemaan koskettava tarina Oonalta ja Lotalta siitä, millaisia haasteita ja toivoa psyykkinen sairaus kutsumattomana vieraana on tuonut heidän suhteeseensa. Tilaisuudessa pohditaan myös, millaista tukea perhe on saanut julkiselta ja kolmannelta sektorilta – ja mitä sairastunut ja läheinen haluaisivat sanoa päättäjille tämänhetkisistä säästöistä ja leikkauksista. Tilaisuudessa kuullaan myös psyykkisesti sairastuneiden ja heidän läheistensä kanssa työskentelevien sosiaali- ja terveysalan järjestöjen ajankohtaiset terveiset.
Aikataulu:
13.00-13.05 avaussanat
13.05-13.30 FinFami Etelä-Pohjanmaa ry, Olkkari Kokemus- ja vertaistoimijat ry ja Mieli Kriisikeskus Seinäjoki ajankohtaiset kuulumiset mielenterveysjärjestöiltä
13.30-14.00 Kutsumaton vieras- Oonan ja Lotan tarina. Millaisia haasteita ja toivoa psyykkinen sairaus kutsumattomana vieraana äidin ja tyttäreen väleihin.
14.00-14.15 kysymykset 1
4.15-14.30 palaute ja tilaisuuden päätös
Paikka: Seinäjoen Kaupungin pääkirjasto Apila, Jaaksi- sali
Tilaisuus on päihteetön, maksuton ja kaikille avoin.
Nähdään kirjastolla!
Yhteistyössä Seinäjoen kaupunginkirjasto, FinFami Etelä-Pohjanmaa ry, Olkkari Kokemus- ja vertaistoimijat ry ja Mieli Kriisikeskus Seinäjoki.
Apila-kirjasto, Jaaksi-sali, Alvar Aallon katu 14.Kutsumaton vieras – äidin ja tyttären tarina