Pidätämme oikeuden muutoksiin, jotka johtuvat kirjastoauton korjauksista, sairaustapauksista tai säästä. Äkillisistä muutoksista ilmoitetaan kirjaston verkkosivuilla ja kirjastoautojen Instagram-tilillä (@kirjastoautotseinajoki).

HUOM! Karhuvuoren seurakuntakodilla kirjastoauto käy kerran kuukaudessa maanantaisin klo 13.50–14.10. (Ei siis klo 9.20–9.40 kuten paperisissa aikatauluissa on ilmoitettu.)

Pysäkit, joiden alle ei ole merkitty päivämääriä, ajetaan joka viikko. Muistathan kuitenkin poikkeukset aikatauluun.

Poikkeukset aikatauluun

Kirjastoauto ei liikennöi

  • pyhäinpäivän aattona, perjantaina 1.11.2024 (henkilökunnan koulutuspäivä)
  • itsenäisyyspäivän aattona, torstaina 5.12.2024 (henkilökunnan koulutuspäivä)
  • joulun aikaan maanantaina–tiistaina 23.–31.12.2024 kirjastoauto ei liikennöi

Kirjastoauto ajaa vain iltareitit

  • koulujen syyslomaviikolla 14.–20.10.2024

Maanantai

Aamureitti

9.15–9.35 Pohja: Kyllikinsola / Lyylikinsola (risteys)
12.8., 2.9., 23.9., 21.10., 11.11. ja 2.12.     
9.20–9.40 Eskoon seurakuntakoti: Eskoontie 1
26.8., 16.9., 7.10., 4.11., 25.11. ja 16.12.  

10.00–10.45 Alaviitalan koulu: Seinäjoentie 791
10.55–11.35 Honkakylän koulu: Jouttikoskentie 25

Iltareitti

13.50–14.10 Karhuvuoren seurakuntakoti: Otsonpolku 1
19.8., 30.9., 21.10., 18.11., 16.12.

14.35–14.50 Pitkäkaaren päiväkerho: Pitkäkaari 2
15.30–15.35 Untamala: Lehmäjoentie 215
15.50–16.00 Untamala: Poutunrannantie 409
16.55–17.10 Jääskänjoki: Jääskänjoentie 189
17.20–17.30 Haapoja: Taipaleentie 234
17.40–17.50 Halkosaari: Ylistarontie 1200
18.05–18.15 Nurmo: Manunkyläntie 103
Yllä olevat maanantain iltapysäkit ajetaan
19.8., 2.9., 16.9., 30.9., 21.10., 4.11., 18.11., 2.12. ja 16.12.

Tiistai

Aamureitti

9.30–11.00 Kouran koulu: Kourantie 684
12.10–12.30 Huhtala: Koskenalantie 5 (Huhtatori)
12.40–13.00 Marttila: Vapaudentie 83

Iltareitti

15.20–15.30 Kitinoja: Viitikontie 16
15.35–15.45 Kitinoja: Kitinojantie 695 (bussipysäkki)
15.55–16.05 Kitinoja: Pakantie 239
16.10–16.25 Malkamäenkylä: Malkamäentie 48
16.30–16.40 Hanhikoski: Malkakoskentie 85 (bussipysäkki)
16.50–17.00 Hanhikoski: Koskentie 39 (bussipysäkki)
17.50–18.00 Kiikku: Ahteentie 85
18.05–18.25 Kiikku: Kiikuntie 518
18.35–19.00 Niemistö: Keikkoahde 2

Keskiviikko

Aamureitti

9.30–10.20 Halkosaaren koulu ja Satulinnan päiväkoti: Kitinojantie 51
10.40–11.00 Ojalan pappila: Pappilankuja 5
11.10–11.50 Topparlan koulu: Kylänpääntie 200

Iltareitti

14.20–14.35 Tanelinranta: Penttiläntie 60 (S-market)
14.40–15.00 Hyllykallio: Vaaramentie 14
15.10–15.30 Pohja: Väinämöinen 2 (K-Citymarket)
16.35–16.55 Halkosaaren koulun parkkipaikka: Kitinojantie 51
17.00–17.20 Halkosaari: Kuninkaansaarentie / Kiurusaarentie (risteys)
17.30–17.45 Kitinoja: Lintulantie / Mäkilammintie (risteys)
17.50–18.10 Kitinoja: Kitinojantie 366
18.20–18.40 Halkosaari: Santintie / Ruohotie (risteys, leikkipuiston levennys)

Torstai

Aamureitti

9.30–10.40 Kylkkälän koulu: Kylkkälänraitti 51, Tervajoki
15.8., 29.8., 12.9., 26.9., 10.10., 24.10., 7.11., 21.11., ja 12.12.
10.55–11.55 Valtaalan koulu: Kontturinmäentie 70, Isokyrö
15.8., 29.8., 12.9., 26.9., 10.10., 24.10., 7.11., 21.11., ja 12.12.

9.25–9.45 Hyllykallion seurakuntakoti: Opintie 1
22.8., 5.9.,19.9., 3.10., 31.10., 14.11., 28.11. ja 19.12.
9.55–10.15 Kertunlaakson seurakuntakoti: Kertunkatu 6
22.8., 5.9.,19.9., 3.10., 31.10., 14.11., 28.11. ja 19.12.

12.50–13.20 Kuusikoti: Tammikuja 13
22.8.,19.9., 31.10., 28.11. ja 19.12.

Iltareitti

14.30–14.50 Kivistö: Ruukintie 65 (Kivipuro)
16.05–16.20 Kalakoski: Siltalantie 10
16.40–17.00 Riskunmäki: Sarkatie / Riskuntie (risteys)
17.05–17.20 Louko: Lakeuden liikennekoulu: Louonmäentie 161
17.35–17.55 Honkakylän koulu: Jouttikoskentie 25
18.10–18.30 Kärki: Toritaival 2 (K-Market)

Perjantai

Aamureitti

9.00–9.25 Pikkumetsän päiväkoti: Matinpalontie 8
9.35–9.50 Kärkimäki: Kärkimäentie 170
10.00–10.30 Kirja-Matin koulu: Kirkkokuja 20
11.00–11.30 Aseman koulu: Könnintie 125
11.55–12.15 Pohja: Päivölänkatu 2

Iltareitti

14.55–15.10 Kärkimäki: Rastaantaival 2 (Aikuiskoulutuskeskuksen parkkipaikka)
15.35–15.50 Koukkari: Valokkipolku 2
16.25–16.30 Ylijoki: Jylhäntie 96
16.45–17.00 Ylijoki: Kalliokoskentie 475
17.10–17.30 Kourahalli: Kourantie 583
17.40–18.00 Venestalo: Viitalantie 221